Adwokat i radca w jednym stali domu…


Mimo oczywistych powodów, często mylimy oba te zawody. Jednak radca prawny i adwokat właściwie nie mają ze sobą aż tyle wspólnego. Co ich różni?
Przede wszystkim zgoda na wystąpienie po stronie klienta w postępowaniu sądowym. Adwokat może brać udział w każdym procesie, natomiast radca prawny jest ustawowo odsunięty od spraw karnych i karnoskarbowych. Może informować ludzi o zasadach przebiegu, jednak sam nie stanie po ich stronie podczas rozprawy.
Ponadto radca prawny może wykonywać swój zawód jedynie jako zwykły pracownik – co w praktyce wygląda tak, że podlega „szefowi”. Adwokat natomiast jest sam sobie panem. Nie może wykonywać zawodu w niczyim biurze, lecz ustawa umożliwia mu współpracę w spółce.
Co więcej, zatrudniając adwokata, możemy zawszeć z nim wyłącznie umowę cywilnoprawną. Radca Prawny Poznań może działać także na podstawie umowy o pracę, co znacząco wpływa na jakość i cenę świadczonych usług.
Niezależnie jednak od tego, do którego ze specjalistów się zwrócimy, możemy liczyć na fachową pomoc. Pamiętajmy jednak o specyfice naszego postępowania. Warto zadbać, by ktoś doprowadził je do końca. Polecane: Obsługa Prawna Firm Poznań.